Otázka 1:
Jaký je následující postup po přijetí objednávky a dodací lhůta?

Po přijetí Vaši objednávky (telefonicky nebo vyplněním kontaktního formuláře) Vám zašleme na Vaší adresu fakturu ve formátu PDF s našimi bankovními daty.

Ihned po obdržení Vaší platby zadáváme pokyn k výrobě Vaší vesty (vest). Vaše objednávka Vám bude doručená v průběhu 15 – 25 pracovních dnů na Vámi zadanou adresu, případně po dohovoru jsi ji můžete vyzvednout u nás. V případě modelů

EnGarde DeLuxe a EnGarde Dual Use standardních velikostí S až XXXL je dodací lhůta přibližně poloviční.


Otázka 2:
Jaké jsou poštovní náklady a jakým způsobem bude vesta zaslána?

Náš balistický materiál v třídě odolnosti NIJ II je perfektně vyváženým kompromisem v protichůdných požadavcích mezi komfortem a skrytým nošením na straně jedné a ochrannými vlastnostmi i nízkou hodnotou šokových otlačků na druhé straně.    

Všechny ceny jsou včetně poštovního i balného v případě normální poštovní zásilky prostřednictvím Slovenské pošty. Jestli preferujete doručení zásilkovou službou (kuriérem), dodateční poštovní náklady Vám budou vyčísleny dle sazebníku dané zásilkové společnosti.


Otázka 3:
Vestu jaké třídy balistické ochrany by jsem si měl/a objednat?

Třída IIIA chrání před zásahy pistolových nábojů od kalibru .22LR přes kalibry 7.62, 9 mm L, .45 ACP, .357 Magnum až po .44 Magnum. Třída IIIA je doporučována v USA pro příslušníky policie. EnGard nevyrábí vesty tříd I, IIA, II, které poskytují nižší stupeň ochrany (viz tabulka). EnGard vesty jsou vyráběny v třídě ochrany dle NIJ od IIIA. Naše vesty třídy IIIA poskytují vynikající poměr ceny a výkonu a běžnému uživateli by měli poskytnout více než dostateční ochranu.

Vesty ochranní třídy III dle NIJ chrání svého nositele před zásahy FMJ (Full Metal Jacket) střel z dlouhých zbraní a to kalibrů .223 Rem, 7.62x39 (Kalašnikov, Sa vz.58), .308 Win.

Vesty ochranní třídy IV chrání uživatele před zásahy průbojných střel těchto kalibrů jako i protipancéřovými střelami (AP- Armor Piercing) do ráže 30-06 Springfield. Tyhle vesty, doplněné balistickými panely, jsou samozřejmě těžší a výrobně stejně jako finančně náročnější.

Podrobnější specifikace si můžete prohlédnout v níže uvedených tabulkách:Otázka 4:
Jakou ochranu poskytuje vesta proti střelám z dlouhých zbraní?

Střely z dlouhých zbraní, mezi které radíme např. opakovací pušky, útočné pušky, kulomety, mají výkonné laborace prachových náplní a dlouhé hlavně těchto zbraní dokážou střelám udělit vysokou rychlost a energii, které jsou projektily schopné udržet i na veliké vzdálenosti. Proti těmhle střelám ochranní vesty třídy IIIA (tzv. soft armor) nedokážou vyvinout 100%-ní zastavovací účinek, proto je nutné vestu zodolnit přídavnými panely balistické ochrany (tzv. hard armor). Tito se zasouvají do prostoru na to určeného už při výrobě ochranní vesty. Panely mají rozměr 25*30 cm a mohu být vyrobeny z keramiky, titanu, ocele, dyneemy, kevlaru a u EnGarde jsou kombinací keramiky a dyneema.


Otázka 5:
Jaký komfort mohu očekávat při nošení vesty?

Vesty EnGarde jsou zhotovovány z lehkého a ohybného materiálu, který významně zvyšuje pocit komfortu při jejich nošení. Jejich speciální design je přizpůsoben křivkám lidského těla. Nízká celková hmotnost stejným dílem přispívá ku komfortu nošení.


Otázka 6:
Jaká je životnost ochranných vest?

Na životnosti vesty se výrazně podílejí faktory jako vystavování povětrnostním vlivům (déšť, slunce, teploty pod bodem mrazu), slanému prostředí (pocení, plavání v slané vodě), opakovaným přehybům. Se zřetelem na tyto vlivy poskytuje většina výrobců 5 - letou záruku na balistické komponenty. EnGarde vesty jsou vyráběny z vláken DYNEEMA ® , nejsilnějších na světe, s vynikající odolností vůči UV záření, vodě, mrazu, organickým rozpouštědlem ,chemikáliím,... I proto záruka na jejich balistické prvky činí 10 let .


Otázka 7:
Jsou vesty odolné vůči probodnutí?

V různých podmínkách (např. věznice, shromáždění, demonstrující dav) je ohrození bodní zbraní vyšší než střelní. Zejména aramidové vesty jsou náchylnější na poškození chladnými zbraněmi. Čím užší čepel a čím vyšší sílou je útok veden, tím je riziko vyšší. Obvykle (u kevlarových vest) se používá doplňková ochrana. Tahle ochrana by se měla používat jen smysluplně v ohrožených oblastech, anebo během kratšího časového intervalu, nakolik výrazně omezuje pohyblivost jejího uživatele, zvyšuje hmotnost ochranní vesty a snižuje komfort jejího nošení.

Dyneema výrobky jsou odolné proti říznutí a bodnutí a jejich odolnost může být tak vysoká, že se z nich vyrábí pracovní rukavice a obleky, které svého nositele ochrání i před rotující řetězí motorové pily! Dle výrobce musí pila vynaložit tolik energie na prořezání vláken dyneema, že dřív dojde k zástavě motoru.

EnGarde vesty disponují ochranou proti probodnutí do síly 15J. V reálném životě to znamená, že uživatel je chráněn před zraněním způsobeným řeznou a sečnou zbraní jako i rozbitým sklem. Při útoku jehlou dojde s vysokou pravděpodobností k jejímu zlomení aneb ohnutí bez poškození vesty. Teoreticky vesta může být proražená při útoku vedeném vysokou sílou ostrým vysoce pevným předmětem, ačkoli to bude chtít nemalé úsilí a pasivní souhlas napadeného. Kliknutím na tenhle odkaz se můžete podívat na krátké video, na kterém osoba chráněná EnGarde vestou je napadená injekční jehlou.


Otázka 8:
Vydáváte také tlačené katalogy?

Nedistribuujeme katalogy v tlačené formě. Naše webová stránka je pravidelně aktualizována a podrobně Vás na ní informujeme o celém portfoliu našich produktů jako i o každé změně.


Otázka 9:
Mohu dostat slevu při objednání většího počtu kusů?

Množstevní slevu poskytujeme jenom při objednávce 10 a více kusů.


Otázka 10:
Z akých balistických materiálov sú vyrábané vesty EnGarde Česká republika?


Balistický materiál ENGARDEIIIA-PRO

ENGARDEIIIA-PRO je vyroben z balistické Dyneemy. Tento balistický materiál má vynikající ochranné vlastnosti vůči zásahům projektily ze střelných zbraní, přičemž se vyznačuje nízkými hodnotami šokových otlačků, co minimalizuje riziko sekundárních poranění. Balistický plát  ENGARDEIIIA-PRO dokáže zpravidla zastavit projektil na prvních 5-ti až 6-ti z celkem 39 balistických vrstev.  Šokové otlačky mají příznivý tvar se širokou základnou a tupým vrcholem, na rozdíl od paraamidů, kde základna je užší a vrchol ostrý.  Z toho důvodu balistický materiál z ENGARDEIIIA-PRO nevyžaduje použití protišokových vrstev.  ENGARDEIIIA-PRO se současně vyznačuje vysokou odolností vůči účinkům chladných zbraní, na rozdíl od paraamidů jako Kevlar, twaron, které jsou náchylné na poškození vláken chladnými zbraněmi. To eliminuje nutnost ochranných vrstev chránících nositele vesty před probodnutím či pořezáním. Všechny tyto vlastnosti jsou samozřejmě doplněné vynikajícím komfortem nošení a excelentní odolností vůči prohybu a ohybu, UV záření, mrazu, vodě, chemickým činidlům, co se v praxi projevuje zárukou na balistický materiál po dobu 10-ti let. Dyneemové vlákna plují na vodě a přitom mají houževnatost až 15x vyšší než vysoko kvalitní ocel. Pevnost v tahu je o 40% vyšší než u aramidových vláken. Energie potřebná k jejich protržení je vyšší i v porovnání s karbonovými vláknami díky vyšší houževnatosti – jsou schopné absorbovat extrémní dávky deformační energie. Dyneema je elektrickým izolantem. Je jistě velice důležité, že vlákno ve vodě nebobtná, je odolné vůči slané vodě a má výbornou odolnost vůči většině chemických činidel. Rovněž se vyznačuje výbornou odolností vůči UV záření, jako i nižším dávkám radiačního záření. Balistická odolnost vzrůstá s teplotami pod bodem mrazu, přičemž až do teploty -269°C nebyl nalezen bod křehnutí. Proto se vlákna doporučují pro použití až do -100oC. Při hoření nedochází k vzniku toxických plynů, oxidů dusíku a kyanovodíku, protože vlákna UHMW-PE neobsahují dusík, jako některé jiné polymery (např. aramidy). Vysoká odolnost vůči opakovanému ohybu, prohybu a otěru podtrhují souhrn vlastností charakterizujících UHMW-PE vlákna, který by je i v očích odborníků před několika desetiletími radil do říše fantazie, kuchyně středověkého alchymisty, popřípadě na stránky autora sci-fi románů.

Specifikace materiálu ENGARDEIIIA-PRO

Balistické vlastnosti:  

NIJ Level IIIA+ Tokarev Ball 7,62x25mm, Makarov 9x18mm a 9x19mm

V50 (9mm):  563 m/sec
Materiál:    DSM Dyneema®
Hustota materiálu:    5.6 kg/m2
Hmotnost (při velikosti Medium): 1.8 kg / 3.9 lbs
Hroubka:        7.5 mm
Záruční doba:     10 let

Balistický materiál ENGARDEII-ULTRALIGHT

ENGARDEII-ULTRALIGHT je novým balistickým materiálem používaným při výrobě EnGarde ochranných vest. Dosahovaná úroveň balistické ochrany dle NIJ metodiky je II+. Hlavním konstrukčním materiálem je Spectra Shield II od společnosti Honeywell. Tyto high-endové vlákna se svými vlastnostmi velice podobají na balistickou Dyneemu, avšak mají nižší měrnou hmotnost. Tím jsou přímo předurčené k výrobě tenkých a lehkých balistických plátů. ENGARDEII-ULTRALIGHT vyráběné společností EnGarde se radí mezi nejlehčí a nejohebnější pláty v odolnosti NIJ II+ na současném trhu. Tyto panely vyhovují i náročným standardům SK1 (Německá metodika). Spectra Shield II společnosti Honeywell je materiál mimořádně oblíbený v řadách příslušníků US Army Special Forces, i když v našich zeměpisných šířkách je poměrně neznámým. Jedním z důvodů je obrovský objem nákupů realizovaných v současné době US Army, přičemž kapacity Honeywellu nepostačují k prodeji výraznějších objemů na evropském trhu. Jsme rádi, že můžeme našim zákazníkům nabídnout tenhle balistický materiál v našich vestách v modelech EnGarde DeLuxe, EnGarde Dual Use, EnGarde Patrol a EnGarde Puma.

ENGARDEII-ULTRALIGHT je novým balistickým materiálem používaným při výrobě EnGarde ochranných vest. Doporučujeme ho klientům, pro které je při výběre a nošení balistické vesty prioritou komfort, nízká hmotnost a flexibilita. Ochranné vlastnosti ENGARDEII-ULTRALIGHT nedosahuji úrovně  ENGARDEIIIA-PRO plátů ani v oblasti balistiky, ani proti účinkům chladných zbraní. Rovněž šokové otisky dosahují větších hodnot při ENGARDEII-ULTRALIGHT. ENGARDEII-ULTRALIGHT není možné přidáním balistických panelů NIJ III nebo IV pozvednout na tyto úrovně balistické ochrany.

Specifikace materiálu ENGARDEII-ULTRALIGHT

Balistické vlastnosti:  

NIJ Level II+ Tokarev 7,62x25mm, Makarov 9x18mm a 9x19mm

Materiál:    Honeywell Spectra Shield® II
Hustota materiálu:    3.85 kg/m2
Hmotnost (při velikosti Medium): 1.2 kg / 2.6 lbs
Hroubka:        5.5 mm
Záruční doba:     10 let

Doplňky:
Engartex je panel zvyšující ochranné vlastnosti vest EnGarde vůči šokovým otiskům po zásazích projektilů. Větší význam má pro vesty s balistickým paketem  ENGARDEII-ULTRALIGHT.
TitanSkin™ jsou tenké platně z titanu odolné vůči účinkům chladných zbraní až do útoku vedeného silou 24 J ostrým bodovým kovovým předmětům (např. stilet, sekáček na led, šídlo, ...). Těmito panely o rozměrech 25x30 cm je možné dovybavit vesty dodatečně. Výsledky testů proti probodnutí provedené německou státní zkušebnou potvrdili shodu s normou SK1.

Otázka 11:
Prodáváte taky starší anebo použité vesty nebo skladové zásoby?

Ne. Všechny naše vesty jsou nové, vyráběné na zakázku, aby záruka mohla plynout od prvního dne po dobu celých 10 let nerušeně pro maximální ochranu zákazníků.


Otázka 12:
Jak nápadné jsou vesty určené pro skryté nošení?

Naše vesty určené pro skryté nošení plní svůj účel. Na rozdíl od předešlých objemných a neohrabaných vest, EnGarde výrobky jsou flexibilní a navzdory své malé tloušťce poskytují vysoký stupeň ochrany. Pohodlně je můžete nosit pod Vašim běžným oděvem, bez přilákání nežádoucí pozornosti okolí. Diskrétnost je naší prioritou, protože význam neviditelnosti stoupá u uživatelů, kteří se pohybují mezi lidmi (pro zamezení nepřejících reakcí okolí). Rozpoznání ochranné vesty protivníkem spolehlivě zvyšuje několikanásobně pravděpodobnost zásahu hlavy nebo jiné partie těla nekryté balistickou ochranou.


Otázka 13:
Máte ceník Vašich produktů?

Ceny jsou uváděné při každém produktu zvlášť, tyto ceny jsou jenom orientační, nakolik dochází k velikým kursovým pohybům mezi Slovenskou korunou, Českou korunou a Eurem. Pro upřesnění cen nás prosím kontaktujte e-mailem nebo telefonicky.

Otázka 14:
Má EnGarde zastoupení také v jiných státech?

Ano, v současnosti má EnGarde zastoupení v těchto státech:

EnGarde body armor: www.engardebodyarmor.com
EnGarde Denmark www.engardedenmark.com
EnGarde France: www.engarde.fr
EnGarde Egypt: www.engardeegypt.com
EnGarde Germany: www.engarde-germany.de
EnGarde Greece: www.engardegreece.com
EnGarde Ireland: www.engardeireland.com
EnGarde Norway: www.engardenorge.com
EnGarde Slovak Rep.: www.engardeslovakrepublic.com
EnGarde Spain: www.engardespain.com
EnGarde Sweden: www.engardesweden.com
EnGarde Switzerland: www.schutzwesten.ch
EnGarde The Netherlands: www.engardekogelvrijekleding.nl
EnGarde Turkey: www.engardeturkey.com
EnGarde United Kingdom: www.ukbodyarmour.com
EnGarde United States: www.usabodyarmor.com

LVL armory má výhradní zastoupení společnosti EnGarde pro Českou republiku.

www.armory.sk